Konteyner Yükleme Kontrol

Çoğu zaman, Çin’den mal satın alan girişimciler malları almakta büyük zorluklarla karşılaşırlar. Sipariş edilen ürünle konteynerden çıkan ürün farklılıklar göstermektedir. Mallar daha küçük miktarlarda gelir. Sipariş edilen şey ile konteynır içindeki aynı olmayabilir.

Çinden İthalat Lojistik

Çinden Lojistik Hizmetleri

Ambalaj yoktur veya ağırlık belirtilenle eşleşmez. Bazen konteynır de sipariş edilenden daha fazla mal olduğu, ancak belirtilen ve gerçek veriler birbirinden farklı olduğu için gümrüklerde de zorluklar yaratıyor. Alıcının küçük detaylar nedeniyle bazen önemli ve beklenmedik bir şekilde ekstra ek maliyetlere yol açar. Bu tür durumlardan kaçınmak için, müşterilerimize malların teslimatında konteyner yükleme kontrol hizmeti sunuyoruz.

Asistanımızın malların gönderildiği yere ulaşacağı ve müşterinin kendisine sağlayacağı belgelerdeki tüm verileri önceden kontrol edeceği anlamına gelir. Tutarsızlıklar ortaya çıkarsa, derhal müşteriyi bilgilendirecek ve kargonun sipariş edilmesini talep edecektir. Her şey yolundaysa, fotoğraflarla bir rapor yazacak ve müşteriye her şeyin yolunda olduğunu bildirecektir. Böylece konteynır da mallar sevk edilmeden önce bile, müşteri gönderilen malların tam olarak sipariş ettikleri gibi olduğunu bilebilir, bu da gelecekte büyük zorluklardan kaçınmaya yardımcı olacaktır.

Çinden yapılan konteyner yüklemelerinde yaşanılan en büyük sorunlardan biriside talep edilen ürünle konteynır da gelen ürünün farklı niteliklerde olması. Yaşanılan bu sıkıntını birçok nedeni vardır.

Alıcı için çok önemli olabilecek detaylar, satıcı için pek anlam ifade etmeyebilir, üreticiye istenilen ürünün tam olarak ifade edilememiş veya üretici kötü niyetli olabilir. Çözüm olarakta konteyner yükleme kontrol hizmeti alınılması gerekmektedir.

Yaşanılan bu sıkıntılar ithalat işlemleri sırasında, ürünlerin ithalat kriterlerine uymamasına ve ithalatının gerçekleştirilememsi gibi büyük sorunlarada neden olabilir. Her ülkenin ithalat kuralları mevcuttur ve ülkelere ürün ithalatı gerçekleştirebilmek için bazı kriterleri yerine getirmek gerekir bu yüzdendirki bazen çok ufak detaylar yüzünden büyük sorunlar yaşanabilir.

Bazı durumlardada sipariş edilen adetle konteynıra yüklenen adet farklı olabilir. Her firmanın ödemesini yaptığı malzemenin yaptığı kadarını almak en doğal hakkıdır. Bunun yanında ithalat işlemleri için gümrüğe yapılan beyandaki adetlerle yüklenen adetlerin farklı olması çok ciddi kanuni yaptırımlara neden olabilmektedir ve bu yaptırımlar tamamen ithalatçı firmaya uygulanmaktadır.

Konteyner

konteynır mühürleme, raporlama,

Sipariş edilen ürünlerle konteynıra yüklenen ürününlerin farklı olması yukarda belirtilenlerin dışında farklı sektöre, ürüne göre birçok sorunlara neden olabilmektedir. Bu gibi sorunlara engel olmak için yükleme öncesi konteyner kontrolü yapıp mühürleme işlemlerini gerçekleştiriyoruz, tecrübeli ekibimiz sayesinde oturduğunuz yerden, ürünlerin resimleri, paketeme şekilleri, adetleri, yükleme şekli v.b. gibi birçok bilgi rapor halinde konteynır mühürleme öncesi kontrol edilip tarafınıza sunulmaktadır.

Ayrıca istenilen özel kontrol edilmesi gereken noktalarda ekibimiz tarafından özel olarak kontrol edilerek rapora eklenilmektedir. Daha sonrasında onayınıza istinaden konteyner yükleme işlemi gerçekleştirilmektedir.

Ticarette temkinli olmak her zaman önemlidir. Bir atasözünde de söylediği gibi <Eşeğini sağlam kazığa bağlamak> çok önemlidir. İşini şansa bırakarak yapılan ticari girişimler ne yazıkki uzun soluklu olmamaktadır. TRU Global olarak verdiğimiz konteyner yükleme kontrol hizmeti sayesinde işinizi şansa bırakmıyorsunuz.

Ekibimiz sayesinde yapılan işlemler, konteynır yükleme esnasında kontrol edilir, öncesinde müşteriden detaylar tamamen öğrenilerek, mühürleme öncesi yapılan kontroller tamamen bu taleplere göre organize edilir. Konteynır mühürlenmeside yapılır, akabinde fotoğraflanıp raporlanarak müşteriye sunulur. Bu hizmetle birlikte konteynır gelmeden içerisinde tam olarak yüklenen ürününüzün ne olduğunu ve istediğiniz şekilde yüklenildiğini bilirsiniz.

Öncesi organizasyon kadar yükleme sonrasıda sunulan hizmet çok önemlidir. Bazı durumlarda yükleyici firma yüzünden birçok sıkıntılar yaşanabilmektedir, bu yüzden mühürleme işlemine kadar tetkikler yapılır. 

Bizler sizin yükleyeceğiniz ürünler için alanında tecrübeye sahip firmalarla yükleme organizasyonlarını planlayıp, ürünlerinizin firmanıza en ekonomik ve hızlı şekilde ulaşmasını planlıyoruz. Bunula birlikte ürünlerinizin güvenle firmanıza ulaşmasını sağlıyoruz.

Farklı teslimat şekillerinde, farklı limanlardan üretici firmanın kapısından fabrikanıza kadar güvenle taşıma organizasyonlarını, alanında tecrübeli lojistik ekibiyle yapıyoruz.

Bilindiği üzere Çinden Türkiyeye yapılan yüklemeler konteynerlerle birlikte deniz aşırı gelmektedir. Konteynır taşımacılığında çok fazla lojistik firması hizmet vermektedir, önemli olan noktaysa doğru firmayla çalışmaktır. Sahip olduğumuz tecrübe ışığında sizleri bu konularda doğru firmayla organizasyon için yönlendirebiliyoruz.

Konteyner Kontrol Sonrası Raporlama ve Mühürleme İşlemleri

Çin bölgesinden yapılan yüklemelerdeki en büyük sıkıntı istenilen malla gelen malın uyuşmamasıdır. Bazen kaliteleri bazen renk, şekil model vs. gibi birçok farklılıklar yaşanabilmektedir. Bu nedenlerden ötürü yükleme öncesi kontrol yapılarak resimlerinin çekilmesi ve raporlanması ve mühürlenmesi çok önemlidir.

mühürleme

konteyner mühürleme, raporlama

Yapılacak işlemlerin güvenilir kişiler tarafından yapılarak mühürleme işleminin gerçekleştirilmesi önemlidir. Çünkü yapılacak raporlama doğru olmazsa mühürleme öncesi yüklenecek yanlış malın geri dönüşü olmayabilir. Bazı durumlarda ürünün ithalatının yapılamamasına bile neden olabilmektedir.

FCL veya LCL yükleme

Ürünlere göre farklı teslimat çeşitleri belirlenebilmektedir. Ürünün ağırlığı, cinsi, hacmi vs. gibi nedenlerden ötürü FCL (komple) veya LCL (parsiyel) denilen farklı yükleme çeşitleri tercih edilebilir. FCL yüklemede konteynerin tamamı size ait olup başka firmanın herhangi bir yükü aynı konteynırda taşınmazken, LCL denilen yüklemede ise konteyner farklı bir firmayla bölüşülerek yükleme yapılmaktadır.

Farklı Konteynır Çeşitleriyle Teslimat İmkanı

Konteyner çeşiti yüklemesi yapılacak ürünlerin kapladıkları hacimleri, ölçüleri, ağırlıkları ve ürünün özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Bu özelliklere göre aşağıdaki konteynır tiplerinden en uygun olanı tercih edilmektedir.

 • 20′
 • 20′ Open Top
 • 20′ Flat Rack
 • 20′ Reefer
 • 40′
 • 40′ High Cube
 • 40′ Open Top
 • 40′ Flat Rack
 • 40′ Reefer
 • ISO Tank
 • Flexi Tank
 • Farklı Konteyner Çeşitleri

Farklı Teslim Şekilleriyle (Incoterms) Taşıma İmkanı

Dış Ticarette alıcı ve satıcının farklı sorumluluklarının olduğu farklı teslim şekilleri mevcuttur. Deniz yolu taşımacılığında genellikle aşağıdaki teslim şekilleri kullanılmaktadır.

 • EXW – ExWorks açılımı olan bu teslim şeklinde tüm masraf ve riskler alıcı firmaya aittir. Satıcı malları teslim etmeden kendi fabrikasındayken gümrük işlemlerini yaptırmamış olarak hazır etmesiyle kendi sorumluluklarını yerine getirmiş olur.
 • FCA -Bu teslim şeklinde ise iki taraf  tarafından belirlenen bir noktaya kadarki taşıma ve diğer masraflar satıcıya, daha sonrasındaki masraflarsa alıcıya aittir.
 • CPT – Taşıma ücreti ödenmiş olarak teslim etmektir, satıcı gümrük işlemlerini yapar ve taşıma ücreti ödenmiş nakliyeciye teslim eder ayrıca malın sigorta masrafları alıcıya aittir.
 • CIP – Burada CPT gibi navlunu alıcı öder fakat farklı olarak malın sigortası satıcının yükümlülüğündedir.
 • DAP – Malların belirlenen bir noktaya boşaltılıncaya kadarki masrafları satıcıya ait olduğu taşıma şeklidir.
 • DDP – Satıcı malları hazır eder, ithalat ve ihracat gümrük işlemlerini yapar, navlunu öder, ithalat ve ihracat vergilerindende satıcı sorumludur, alıcı sadece mal bedeli ödemekle yükümlüdür.
 • FAS – Satıcı malları geminin yanına kadar getirmekle yükümlüdür, bu noktadan sonra oluşabilecek bütün riskler alıcının sorumluluğundadır. Gümrük işlemleride alıcı tarafından yapılır.
 • FOB – Bu teslim şeklinde ise satıcı gemi küpeştesini geçene kadarki masraflardan sorumludur, ayrıca satıcı gümrük işlemlerinide yapmaktadır.
 • CFR – Bu teslim şeklinde ise satıcı malları hazırlar, gerekli gümrük işlemlerini yapar, navlun ödemesinide yapar, yükleme yapıldıktan sonra havlu ücreti hariç bütün ödeme ve sorumluluklar alıcıya aittir.
 • CIF – CFR terimindeki yükümlülüklere ekstra olarak, satıcı taşıma sigorta masraflarınıda üslenmektedir.

İletişim

Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçiniz. 

TRU Global Trade Danışmanlık Hizmetleri

 • Atakent Mah. 240. Sok No.1 Küçükçekmece - İstanbul 34307
 • +90 541 578 8446
 • info@truglobaltrade.com

mühürleme, raporlama, kontrol, resim çekme, resimleme