Çin kültürü

Çin Kültürü Hakkında

Nüfus bakımından dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin, yüz ölçümü bakımından da üçüncü sırada yer almaktadır. Çince ise dünyada anadil olarak en çok konuşulan dildir. Çin kültürü genel anlamda içe kapanıktır. Bu yüzden olsa gerek yabancı dil bilinilirliği düşüktür.

Geleneklere Bağlılık

Çin kültürünün en önemli özelliği geleneklere saygıdır. Geleneklerine çok bağlı olan Çin kültürü çok uluslu farklı etnik grupların yaşadığı bir ülkedir. Aynı Türkiyedeki gibi ülkenin farklı bölgelerinin farklı gelenek görenekleri vardır. Örneğin güney kısmı daha çok yabancılarla ilişki içerisinden olsa gerek daha cana yakınken, daha iç ve kuzey kesimleri daha içine kapanık bir kültüre sahiptir. Fakat Çinin tamamını bir arada tutan çok güçlü eski bir kültür vardır. İnsanlar nereden olurlarsa olsunlar bu eski kültürlere saygılı ve bağlıdırlar. 

Aile Kültürdeki Çok Temel bir Noktadır

Çinliler için en önemli değerlerden biri ailedir. Çindeki aile yapısı batılı ülkelerden daha çok Türk aile yapısına benzemektedir. Aile insanların hayatlarında sadece sosyal bir yapı olmaktan ziyade kişilerin hayatlarında önemli bir noktada tuttukları bir yapıdır. Aile yapıları eski geleneklere göre oluşturulmaktadır. Yaşça büyüklere saygı, sevgi göstermek, büyüklerin küçüklere eğitici ve öğretici olması eski Çin kültüründen gelen halen günümüzdede kabul gören bir kültürdür. Aile kültürü olarak Türk kültürüyle büyük benzerlikler göstermektedir, her ne kadar farklı yollarla saygı gösterilsede temelinde aynı mantık vardır. Bu gibi benzerlikler muhtemelen Türk kültürünün Orta Asyaya dayanan kökenlerinden ötürüdür.

Çin Mutfağı

Çin mutfağı dünyanın bir çok bölgesinde, özellikle Endonezya, Singapur, Malezya, Tayvan, Vietnam gibi kültürünün daha yaygın olduğu ülkelerde daha iyi tanınan bir mutfaktır. Çin mutfağıda kültürü gibi eski ve zengin bir mutfaktır. Çin mutfağıda Türk mutfağı gibi birçok bölgesinde kendine has yemekleri bulunan bir mutfaktır, adeta her bölgenin farklı mutfağı vardır. Hatta Çin mutfağı farklı bölgeler farklı koku, tat ve malzeme olarak birbirinden ayrılırlar. Çindeki en büyük mutfağa sahip bölgeler ‘Sekiz Büyük Mutfak’ olarak ön plana çıkarlar. İsimleriyse, Anhui, Fujian, Hunan, Jiangsu, Kanton, Siçuan, Şantung, Zhejiang.

Her ne kadar birçok Çin yemeği farklı kültürlere uyarlanmış olsada hala çatal bıçak kullanımı çok nadirdir. Çin mutfağında sadece çorbalar kaşıkla yenilmektedir, onun dışında özel çubuklarla yenilmektedir. Ayrıca Çin kültüründe çayın yeri çok önemlidir.

İletişim

Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçiniz. 

TRU Global Trade Danışmanlık Hizmetleri

  • Atakent Mah. 240. Sok No.1 Küçükçekmece - İstanbul 34307
  • +90 541 578 8446
  • info@truglobaltrade.com